Ana Sayfa Kültür & Sanat 8 Mayıs 2023 210 Görüntüleme

37. Genç Günler Boğaziçi Gençlik Korosu Konseri’yle Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın klasik olarak düzenlediği 37. Genç Günler, 6 Mayıs’ta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Boğaziçi Gençlik Korosu’nun göz alıcı konseriyle başladı.

İstanbul’un aralıksız düzenlenen tek gençlik ve sanat buluşması olan Genç Günler, konser, söyleşi, atölye ve iştirakçi kümelerin oyunlarıyla, gençleri sanatla buluşturmaya başladı. İBB Kent Tiyatroları 8 sahnesini bir hafta boyunca gençlere ve onların büyük emeklerle hazırladıkları oyunlarına açtı.

Boğaziçi Gençlik Korosu Konseri öncesi 37. Genç Günler açılış konuşması yapan Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever:

“Bir asrı aşan bir vakit önceydi…

İstanbul’da, dünya savaşının sıcak rüzgârlarının gölgesinde bir tiyatronun kuruluş sancıları çekiliyordu.

Darülbedayi yani Hoşluklar Evi’nin doğumu, büyük savaşın çabucak öncesinde gerçekleşti.

Bu yangının ortasında açan bir güldü, hoşluktu tiyatromuz.

Çok vakit geçmeden başlayan savaşla büyük yara alsa da, ülkenin sanat tutkunu gençleri omuz verdi, Darülbedayi’nin seyahati günümüze kadar geldi.

Bu gençler ortasında, ustamız, hocamız Muhsin Ertuğrul da vardı,” diyerek kelamlarına başladı.

Bizi Buluşturan, “Ortak Dilimiz” Sanattı, Tiyatroydu…

Gençlerin başlattığı sanat seyahatinin 37 yıl evvel yeni bir heyecanı nasıl ortaya çıkardığını şöyle anlattı:

“Bu seyahat, Perdeci mahlasıyla yazan ustamız Muhsin Ertuğrul’un 12 Eylül öncesi yazdığı bir yazıya “ses”ti. Bu sefer bir diğer “buhran”ın sancıları çekiliyordu. Ve soruyordu 1978 yılında kaleme aldığı birinci ulusal tiyatro günü bildirisinde Muhsin Ertuğrul: “Şimdi bu sahnede soruyorum sizlere: Kardeşi kardeşe kim kırdırıyor? Hangi katı yürekli, hangi cana kıyıcı, hangi bencil çıkarıyor perde gerisinden bu hatasız yavruları, sinsi sinsi, kukla üzere kullanıyor? Neden? Bunun karşılığını vermek için derin derin düşünmenizi bekliyorum. Büyük kurtarıcı Atatürk, yurtta, dünyada barış, diye bir temel prensip atmıştır. Nerde yurttaki barış? Bu temeli yıkanların arka niyetlerini düşünüp bulmak siz sayın seyircilere düşüyor”

Sanat, sanatçı, bir “kahin” üzere geleceğin felaketlerini gören, ruhunda hisseden ve toplumu uyaran biridir. Muhsin Ertuğrul da büyük buhranın, “yurtta barış”ı dinamitleyen çatışmanın tartısını hissetmiş, toplumu uyarmıştı.

Ancak kardeş kardeşi kırdı.

Olan oldu…

Genç Günler, gençlik ve sanatı buluşturarak yeni bir heyecanla “barış” rotasında, ustamızın “soru”sunun bir “cevabı” olarak başladı.

Bizi buluşturan, “ortak dilimiz” sanattı, tiyatroydu…

1985 yılında seyahatine başlayan Genç Günler, bugün 37 yaşında.”

Sanat Rehberiniz, Barış Ve Kardeşlik Unsurunuz, Hoşluklar İşiniz Olsun

İşsever konuşmasını geleceğe dair umutlarını tabir ederek tamamladı:

“Bugün, bu seyahatin 37. durağında, “sanat iyileştirir” düsturuyla düzenlediğimiz, Cumhuriyet’imizin 100. Yılında kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Daima İleri” kelamının rehberliğinde hazırladığımız programın açılışında beraberiz.

Boğaziçi Gençlik Korosu’nun gençleri Şef Masis Aram Gözbek idaresinde, Genç Günler’in ruhuna uygun bir konserle bizlere bir müzik ziyafeti sunacak.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni dolduran gençler, sanat rehberiniz, barış ve kardeşlik prensibiniz, hoşluklar işiniz olsun.

Sanat, geleceğe umutla bakmak ve birlikte “ortak bir dil” kurmak için elimizde kalan yegane güzellik… Sanatın değerini bilerek, sanatla his ve niyetlerimizi tabir ederek ve “daima ileri”yi hayal ederek, kaç 100 yıllar bu ülkede birlikte yaşayacağımızı düşünüyorum.

Sizleri sevgiyle selamlıyorum…” dedi.

Seyirciler, 37. Genç Günlerin Coşkusunu Boğaziçi Gençlik Korosu Konseri’yle Yaşadılar

37. Genç Günler’in birinci aktifliği olan Boğaziçi Gençlik Korosu Konseri’nde, Şef Masis Aram Gözbek’in idaresinde 30 kişilik orkestra seçkin bir repertuvarla gençlerin karşısına çıktı.

Açılış konserinde Boğaziçi Gençlik Korosu, repertuvarında yer alan;

Ayşem Nerden Geliyon (düz. Masis Aram Gözbek, 1987 & Ahmet Adnan Saygun, 1907-1991)

Witness (düz. Jack Halloran, 1916-1997)

Engel (düz. Oliver Gies, 1973)

Pseudo-Yoik (Jaakko Mantyjarvi, 1963)

Kızılcıklar Oldu Mu (düz. Hakan Önsöz, 1969)

Kara Üzüm Salkımı (düz. Erdal Tuğcular, 1961)

Ben Seni Bulmuş İken (Cenan Akın, 1932)

Run to You (Pentatonix)

Nyon Nyon (Jake Runestad, 1986)

Balleilakka (düz. Ethan Sperry, 1967) isimli yapıtları seslendirdi.

Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde 2014 yılında kurulan, 15-26 yaş ortası gençlerden oluşan Boğaziçi Gençlik Korosu, 37. Genç Günlerin coşkusunu Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yaşattı. Beğeniyle izlenen konser dakikalarca alkışlandı.

Konserin sonunda Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever sanatkarlara plaket takdim etti.

37. Genç Günler İç Üretimlerle ve 36 Üniversite Kümesinin Oyunlarıyla Devam Edecek

İBB Kent Tiyatroları her yıl olduğu üzere tiyatronun içinden Genç Günler için özel tasarlanmış gençlik oyunlarına da yer veriyor. Genç Tiyatro başlığıyla duyurulan bu kısımda bu yıl, Makul Kuşku ve İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar oyunları birinci defa seyirciyle buluşacak.

Makul Kuşku

Suzie Miller’ın yazdığı, Nazlı Beğenilen Yolcu’nun çevirdiği, Emre Narcı’nın yönettiği oyunda Aslı Akın Narcı, Emre Narcı rol alıyor.

Bir cinayet davasının iki heyet üyesi olan Anna ve Mitchell iki yıl sonra lüks bir otel odasında yine bir ortaya gelir. İkili ortasında geçen konuşmalardan sonra gerçeği gördüğümüzü sandığımız her seferinde makul kuşku devreye giriyor. Oyun, gerçek ve yanlışsız olduğuna inandığımız şeylere dayanarak aldığımız anlık kararların sırf bizim değil, etrafımızdakilerin hayatlarını da geri dönülmez halde nasıl dönüştürülebileceğini araştırıyor.

İnsan bağları kelam konusu olduğunda hakikaten doğru olan nedir?

İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar

Sevim Burak’ın yazdığı, Berfu Aydoğan’ın yönettiği oyunda Elçin Atamgüç, Şebnem Köstem rol alıyor.

Cumhuriyet Periyodu Türk Edebiyatının değerli muharrirlerinden biri olan Sevim Burak, kendi tabiriyle “herkesin masal anlattığı, alıştığı şeyleri dinlediği” 1950-1970 yılları ortasında öykücülüğüyle ve sanat anlayışıyla Türk Edebiyatına yepisyeni bir hareket getirmiştir. “İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar” oyununda Melek ve Nıvart isimli iki bayanın Kuzguncuk’ta bir konak sahibi Ziya Bey’in bir türlü gelmeyen vefatından sonra o konakta yıllar içinde yaşadıkları kıssalar, geçmiş ve artık ortasında gidip gelerek düş-oyun-sanrı-gerçeğin iç içe geçtiği bir anlatım lisanı ile seyirciye sunulmaktadır.

36 Üniversite Kümesi Katılıyor

Üniversitelerin hibrit eğitime geçmesine karşın, bu yıl konservatuvar, üniversite tiyatro kısımları ve tiyatro kulüplerinden toplam 36 tiyatro oyunu Genç Günler’de seyirciyle buluşacak.

27. Bedia Muvahhid Ödül Töreni

İBB Kent Tiyatroları ve Türk Bayanlar Birliği İstanbul Şubesi’nin 37. Genç Günler kapsamında ortaklaşa düzenlediği 27. Bedia Muvahhid Ödülü Uğurtan Atakan idaresinde 12 Mayıs 2023 Cuma günü saat 20.30’da Müze Gazhane Sevda Şener Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

SÖYLEŞİLER

İBB Kent Tiyatroları; 37. Genç Günler’de tiyatronun ustalarıyla birlikte gençlerin ilgisini çekecek bahisler ve konukları buluşturuyor. Tiyatronun seçkin yapıtlarını seyrettiğimiz koltuklarımızda bu kere ustalarımızı dinleyeceğiz, bilgi ve görgülerinden faydalanacağız.

Metin Akpınar

8 Mayıs Pazartesi 19.00- Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Sinema ve tiyatro tarihimizin usta komedyenlerinden Metin Akpınar; Kentin Tiyatrosu’na geliyor. Ustamızın tiyatro seyahatini, Türkiye’deki birinci kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare’yi, toplumsal hafızamızda hala yer alan güldürü sinemalarını konuşuyoruz.

Mizah kültürümüzü; en büyük işçilerinden biri olan Metin Akpınar’dan dinlemek için Kentin Tiyatrosu’na bekliyoruz.

Zafer Algöz

10 Mayıs Çarşamba 18.00– Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Devlet Tiyatrosu’nda aldığı eğitimle tiyatro hayatına başlayan Zafer Algöz; Ankara ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk seyahatini, İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndaki ustalık sürecini, oynadığı sinemaları anlatıyor. Deneyim değerli bir birikimdir, ustamızın birikimlerinden yararlanmak için Kentin Tiyatrosu’na bekliyoruz.

Elif Dağdeviren

11 Mayıs Perşembe 19.00- Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Yapımcı, gazeteci ve birebir vakitte Türkiye’de birinci internet içerik şirketini kuran Elif Dağdeviren, WEB 03’le birlikte geçiş yaptığımız dijital dünyanın metaverse’den yapay zekaya başta cümbüş dalı olmak üzere hayatımızda neleri değiştireceğini anlatacak. Teknolojinin bu yeni alanları hayatımızda hangi pratikleri getirirken neleri götürecek? Geleceğin yeni meslek kümeleri neler olacak? Metaverse ile ilgili bir stand up gösterisi de yapan Dağdeviren dijital cihanda eğlenceli ve öncü bir söyleşi gerçekleştirecek.

ATÖLYELER

Yiğit Sertdemir- Direktörlük Atölyesi ‘’Oyun Kurucu Olarak Yönetmen’’

7 Mayıs Pazar Saat 18.00-20.00 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Yazar, Direktör, Oyuncu, Eğitmen Yiğit Sertdemir, bu kimliklerinin kadrajından direktörlüğe bakış açısını, direktör olarak sahnelemenin başka öğelerini bir bütüne dönüştürme sürecini  ‘’parça-bütün’’ kavramları üzerinde iştirakçilerle kendi sahneleme süreçlerinden örnekler vererek vakit zaman soru-cevap bağlamında bir çalışma yapacak. 

Dr. Yiğit Kocabıyık-Oyunculuk Atölyesi-‘Stanislavski Sisteminden Hareketle Meisner Tekniğini Deneyimlemek’

8 Mayıs Pazartesi 18.00-20.00 Müze Gazhane Meydan Sahne

 

Dr. Yiğit Kocabıyık, 37. Genç Günler kapsamında Tom Cruise, Steve Mcqueen, Sandra Bullock üzere isimlerin de oyunculuk tekniği olarak kullandığı ve son vakitlerde Türkiye’de büyük ilgi gören Meisner Tekniği’nin nasıl bir sistematiğinin olduğunu örnek uygulamalarla paylaşacak.

Tekniğe dair çalışmalarını sürdüren Dr. Yiğit Kocabıyık, oyunculuk eğitimi üzerine yaptığı doktora teziyle birlikte yazdığı makalelerle, Meisner tekniğinin Stanislavski Sistemi’nden farklılık ve benzerlikleri üzerine yazdığı makalelerle bu disiplini tartışmaya açıyor. 

Murat Mahmutyazıcıoğlu-Yazma Atölyesi ‘’Bir Anlatıcı Olarak Yazma Ve Yazarlık’’

9 Mayıs Salı 18.00-20.00 Müze Gazhane Meydan Sahne

21. Afife Mükafatları Cevat Fehmi Başkut Ve Teb Yılın En Yeterli Oyun Muharriri Ödüllerinin sahibi, Sen İstanbuldan Daha Güzelsin, Fü, Şekersiz, Sevmekten Öldü Desinler, Yazgı Can, Istırap Korosu, Toz oyunlarının müellifi Murat Mahmut Yazıcıoğlu seyircileri ve eleştirmenleri derinden etkileyen oyunlarının ışığında yazma seyahatinin evrelerini, ülkemizde ve dünyada değişen, dönüşen oyun müellifliği ile ilgili görüşlerini paylaşacak.

Dr. Öğretim Üyesi Başak Özdoğan-”Sahne Tasarımı Eğitiminde Öncü Bir Ekol; MSGSU Sahne Dekoru ve Kostümü Bölümü”

10 Mayıs 2023 18.00-20.00 Müze Gazhane Meydan Sahne

Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Sahne Dekoru ve Kostümü Kısmı, Türkiye’de Hoş sanatlar alanında sahne tasarımı veren birinci kısımdır. Bu kısmın 1962 yılından günümüze dek gelişen tasarım eğitimi anlayışı ve günümüzde yetişen öğrencilerin işlerinden örneklerle birlikte, bir sahne tasarımcısının nasıl bir metotla yaratım sürecini ele aldığı bu atölyenin konusu olacak.

Metaverse Atölye ve Söyleşi – Cet Güneş, İsmail Solak-Black Studio

11 Mayıs Perşembe Saat: 18.00 – 18.45 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Atölyede, metaverse ekosistemi, firmaların bu mevzudaki yaklaşımları, dünyanın bu teknolojiye ne kadar yakınlıkta olduğu ve Black Studio’nun bu dikeyde neler yaptığı pratiklerle paylaşılacak. Bu alanda çalışmak isteyen gençlerle ilgili deneyim ve bilgi transferi gerçekleşecek.  Black Studio aslen bir metaverse firması; finanstan, teknoloji ve perakendeye kadar pek çok kesimden markayı metaverse & NFT dünyasıyla tanıştıran Black Studio birinci ödüllü metaverse ajansı pozisyonunda. “Decentraland, The Sandbox, Roblox, Spatial üzere tanınan metaverse platformlarında markalar için istenilen tüm projeleri uçtan uca hayata geçiriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

turkhacks.com hack forum gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi
escort izmit muğla escort hack forum babilbet bahis forum bahis forumu onwin fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu